2010-Grammy-Nominees.png






1. Record Of The Year
Nothin' On You / B.o.B Featuring Bruno Mars
Love The Way You Lie / Eminem Featuring Rihanna
F*** You / Cee Lo Green
Empire State Of Mind / Jay-Z & Alicia Keys
Need You Now / Lady Antebellum

2. Album Of The Year
The Suburbs / Arcade Fire
Recovery / Eminem
Need You Now / Lady Antebellum
The Fame Monster / Lady Gaga
Teenage Dream / Katy Perry
      
3. Song Of The Year
Beg Steal Or Borrow / Ray LaMontagne, songwriter (Ray LaMontagne And The Pariah Dogs)
F*** You / Cee Lo Green, Philip Lawrence & Bruno Mars, songwriters (Cee Lo Green)
The House That Built Me / Tom Douglas & Allen Shamblin, songwriters (Miranda Lambert)
Love The Way You Lie / Alexander Grant, Holly Hafferman & Marshall Mathers, songwriters (Eminem Featuring Rihanna)
Need You Now / Dave Haywood, Josh Kear, Charles Kelley & Hillary Scott, songwriters (Lady Antebellum)
      
4. Best New Artist
Justin Bieber
Drake
Florence & The Machine
Mumford & Sons
Esperanza Spalding

5. Best Female Pop Vocal Performance
King Of Anything / Sara Bareilles
Halo (Live) / Beyoncé
Chasing Pirates / Norah Jones
Bad Romance / Lady Gaga
Teenage Dream / Katy Perry
      
6. Best Male Pop Vocal Performance
Haven't Met You Yet / Michael Bublé
This Is It / Michael Jackson
Whataya Want From Me / Adam Lambert
Just The Way You Are / Bruno Mars
Half Of My Heart / John Mayer
      
7. Best Pop Performance By A Duo Or Group With Vocals
Don't Stop Believin' (Regionals Version) / Glee Cast
Misery / Maroon 5
The Only Exception / Paramore
Babyfather / Sade
Hey, Soul Sister (Live) / Train
      
8. Best Pop Collaboration With Vocals
Airplanes, Part II / B.o.B, Eminem & Hayley Williams
Imagine / Herbie Hancock, Pink, India.Arie, Seal, Konono No 1, Jeff Beck & Oumou Sangare
If It Wasn't For Bad / Elton John & Leon Russell
Telephone / Lady Gaga & Beyoncé
California Gurls / Katy Perry & Snoop Dogg
      
9. Best Pop Instrumental Performance
Flow / Laurie Anderson
Nessun Dorma / Jeff Beck
No Mystery / Stanley Clarke
Orchestral Intro / Gorillaz
Sleepwalk / The Brian Setzer Orchestra
      
10. Best Pop Instrumental Album
Pushing The Envelope / Gerald Albright
Take Your Pick / Larry Carlton & Tak Matsumoto
Heart And Soul / Kenny G
Singularity / Robby Krieger
Everything Is Everything: The Music Of Donny Hathaway / Kirk Whalum
    
11. Best Pop Vocal Album
My World 2.0 / Justin Bieber
I Dreamed A Dream / Susan Boyle
The Fame Monster / Lady Gaga
Battle Studies / John Mayer
Teenage Dream / Katy Perry
      
12. Best Dance Recording
Rocket / Goldfrapp
In For The Kill / La Roux
Dance In The Dark / Lady Gaga
Only Girl (In The World) / Rihanna
Dancing On My Own / Robyn
      
13. Best Electronic/Dance Album
These Hopeful Machines / BT
Further / The Chemical Brothers
Head First / Goldfrapp
Black Light / Groove Armada
La Roux / La Roux
      
14. Best Traditional Pop Vocal Album
Crazy Love / Michael Bublé
The Greatest Love Songs Of All Time / Barry Manilow
Let It Be Me: Mathis In Nashville / Johnny Mathis
Fly Me To The Moon…The Great American Songbook: Volume V / Rod Stewart
Love Is The Answer / Barbra Streisand
      
15. Best Solo Rock Vocal Performance
Run Back To Your Side / Eric Clapton
Crossroads / John Mayer
Helter Skelter / Paul McCartney
Silver Rider / Robert Plant
Angry World / Neil Young
     
16. Best Rock Performance By A Duo Or Group With Vocals
Ready To Start / Arcade Fire
I Put A Spell On You / Jeff Beck & Joss Stone
Tighten Up / The Black Keys
Radioactive / Kings Of Leon
Resistance / Muse
      
17. Best Hard Rock Performance
A Looking In View / Alice In Chains
Let Me Hear You Scream / Ozzy Osbourne
Black Rain / Soundgarden
Between The Lines / Stone Temple Pilots
New Fang / Them Crooked Vultures

18. Best Metal Performance
El Dorado / Iron Maiden
Let The Guilt Go / Korn
In Your Words / Lamb Of God
Sudden Death / Megadeth
World Painted Blood / Slayer
      
19. Best Rock Instrumental Performance
Hammerhead / Jeff Beck
Black Mud / The Black Keys
Do The Murray / Los Lobos
Kundalini Bonfire / Dave Matthews & Tim Reynolds
The Deathless Horsie / Dweezil Zappa
      
20. Best Rock Song
Angry World / Neil Young, songwriter (Neil Young)
Little Lion Man / Ted Dwane, Ben Lovett, Marcus Mumford & Country Winston, songwriters (Mumford & Sons)
Radioactive / Caleb Followill, Jared Followill, Matthew Followill & Nathan Followill, songwriters (Kings Of Leon)
Resistance / Matthew Bellamy, songwriter (Muse)
Tighten Up / Dan Auerbach & Patrick Carney, songwriters (The Black Keys)
      
21. Best Rock Album
Emotion & Commotion / Jeff Beck
The Resistance / Muse
Backspacer / Pearl Jam
Mojo / Tom Petty And The Heartbreakers
Le Noise / Neil Young
      
22. Best Alternative Music Album
The Suburbs / Arcade Fire
Infinite Arms / Band Of Horses
Brothers / The Black Keys
Broken Bells / Broken Bells
Contra / Vampire Weekend
      
23. Best Female R&B Vocal Performance
Gone Already / Faith Evans
Bittersweet / Fantasia
Everything To Me / Monica
Tired / Kelly Price
Holding You Down (Going In Circles) / Jazmine Sullivan

24. Best Male R&B Vocal Performance
Second Chance / El DeBarge
Finding My Way Back / Jaheim
Track from: Another Round
Why Would You Stay / Kem
We're Still Friends / (Kirk Whalum &) Musiq Soulchild
There Goes My Baby / Usher
      
25. Best R&B Performance By A Duo Or Group With Vocals
Love / Chuck Brown, Jill Scott & Marcus Miller
Take My Time / Chris Brown & Tank
You've Got A Friend / Ronald Isley & Aretha Franklin
Shine / John Legend & The Roots
Soldier Of Love / Sade
      
26. Best Traditional R&B Vocal Performance
When A Woman Loves / R. Kelly
Hang On In There / John Legend & The Roots
You're So Amazing / Calvin Richardson
In Between / Ryan Shaw
Go [Live] / Betty Wright
      
27. Best Urban/Alternative Performance
Little One / Bilal
F*** You / Cee Lo Green
Orion / Carolyn Malachi
Tightrope / Janelle Monáe & Big Boi
Still / Eric Roberson
 
28. Best R&B Song
Bittersweet / Charles Harmon & Claude Kelly, songwriters (Fantasia)
Finding My Way Back / Ivan "Orthodox" Barias, Curt Chambers, Carvin "Ransum" Haggins, Jaheim Hoagland & Miquel Jontel, songwriters (Jaheim)
Second Chance / E. Debarge & Mischke, songwriters (El DeBarge)
Shine / John Stephens, songwriter (John Legend & The Roots)
Why Would You Stay / K. Owens, songwriter (Kem)
      
29. Best R&B Album
The Love & War Masterpeace / Raheem DeVaughn
Back To Me / Fantasia
Another Round / Jaheim
Wake Up! / John Legend & The Roots
Still Standing / Monica
      
30. Best Contemporary R&B Album
Graffiti / Chris Brown
Untitled / R. Kelly
Transition / Ryan Leslie
The ArchAndroid / Janelle Monáe
Raymond V Raymond / Usher
      
31. Best Rap Solo Performance
Over / Drake
Not Afraid / Eminem
How Low / Ludacris
I'm Back / T.I.
Power / Kanye West
      
32. Best Rap Performance By A Duo Or Group
Shutterbugg / Big Boi & Cutty
Fancy / Drake, T.I. & Swizz Beatz
On To The Next One / Jay-Z & Swizz Beatz
My Chick Bad / Ludacris & Nicki Minaj
Lose My Mind / Young Jeezy & Plies
      
33. Best Rap/Sung Collaboration
Nothin' On You / B.o.B & Bruno Mars
Deuces / Chris Brown, Tyga & Kevin McCall
Love The Way You Lie / Eminem & Rihanna
Empire State Of Mind / Jay-Z & Alicia Keys
Wake Up! Everybody / John Legend, The Roots, Melanie Fiona & Common
      
34. Best Rap Song
Empire State Of Mind / Shawn Carter, Angela Hunte, Burt Keyes, Alicia Keys, Jane't "Jnay" Sewell-Ulepic & Alexander Shuckburgh, songwriters (Sylvia Robinson, songwriter) (Jay-Z & Alicia Keys)
Love The Way You Lie / Alexander Grant, Holly Hafferman & Marshall Mathers, songwriters (Eminem & Rihanna)
Not Afraid / M. Burnett, J. Evans, Marshall Mathers, L. Resto & M. Samuels, songwriters (Eminem)
Nothin' On You / Philip Lawrence, Ari Levine, Bruno Mars & Bobby Simmons Jr., songwriters (B.o.B & Bruno Mars)
On To The Next One / Shawn Carter, J. Chaton & K. Dean, songwriters (G. Auge & X. De Rosnay, songwriters) (Jay-Z & Swizz Beatz)
      
35. Best Rap Album
The Adventures Of Bobby Ray / B.o.B
Thank Me Later / rake
Recovery / Eminem
The Blueprint 3 / Jay-Z
How I Got Over / The Roots
      
36. Best Female Country Vocal Performance
Satisfied / Jewel
The House That Built Me / Miranda Lambert
Swingin' / LeAnn Rimes
Temporary Home / Carrie Underwood
I'd Love To Be Your Last / Gretchen Wilson
      
37. Best Male Country Vocal Performance
Macon / Jamey Johnson
Cryin' For Me (Wayman's Song) / Toby Keith
Turning Home / David Nail
'Til Summer Comes Around / Keith Urban
Gettin' You Home / Chris Young
      
38. Best Country Performance By A Duo Or Group With Vocals
Free / Zac Brown Band
Elizabeth / Dailey & Vincent
Need You Now / Lady Antebellum
Little White Church / Little Big Town
Where Rainbows Never Die / The SteelDrivers
      
39. Best Country Collaboration With Vocals
Bad Angel / Dierks Bentley, Miranda Lambert & Jamey Johnson
Pride (In The Name Of Love) / Dierks Bentley, Del McCoury & The Punch Brothers
As She's Walking Away / Zac Brown Band & Alan Jackson
Hillbilly Bone / Blake Shelton & Trace Adkins
I Run To You / Marty Stuart & Connie Smith
      
40. Best Country Instrumental Performance
Tattoo Of A Smudge / Cherryholmes
Magic #9 / The Infamous Stringdusters
New Chance Blues / Punch Brothers
Willow Creek / Darrell Scott
Hummingbyrd / Marty Stuart
      
41. Best Country Song
The Breath You Take / Casey Beathard, Dean Dillon & Jessie Jo Dillon, songwriters (George Strait)
Free / Zac Brown, songwriter (Zac Brown Band)
The House That Built Me / Tom Douglas & Allen Shamblin, songwriters (Miranda Lambert)
I'd Love To Be Your Last / Rivers Rutherford, Annie Tate & Sam Tate, songwriters (Gretchen Wilson)
If I Die Young / Kimberly Perry, songwriter (The Band Perry)
Need You Now / Dave Haywood, Josh Kear, Charles Kelley & Hillary Scott, songwriters (Lady Antebellum)
      
42. Best Country Album
Up On The Ridge / Dierks Bentley
You Get What You Give / Zac Brown Band
The Guitar Song / Jamey Johnson
Need You Now / Lady Antebellum
Revolution / Miranda Lambert
      
43. Best New Age Album
Ocean / Michael Brant DeMaria
Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 4 / Kitaro
Dancing Into Silence / R. Carlos Nakai, William Eaton & Will Clipman
Miho: Journey To The Mountain / Paul Winter Consort
Instrumental Oasis, Vol. 4 / Zamora
      
44. Best Contemporary Jazz Album
The Stanley Clarke Band / The Stanley Clarke Band
Never Can Say Goodbye / Joey DeFrancesco
Now Is The Time / Jeff Lorber Fusion
To The One / John McLaughlin
Backatown / Trombone Shorty
      
45. Best Jazz Vocal Album
Eleanora Fagan (1915-1959): To Billie With Love From Dee Dee / Dee Dee Bridgewater
Freddy Cole Sings Mr. B / Freddy Cole
When Lights Are Low / Denise Donatelli
Ages / Lorraine Feather
Water / Gregory Porter
      
46. Best Improvised Jazz Solo
Solar / Alan Broadbent, soloist
A Change Is Gonna Come / Herbie Hancock, soloist
Body And Soul / Keith Jarrett, soloist
Lonely Woman / Hank Jones, soloist
Van Gogh / Wynton Marsalis, soloist
      
47. Best Jazz Instrumental Album, Individual or Group
Positootly! / John Beasley
The New Song And Dance / Clayton Brothers
Historicity / Vijay Iyer Trio
Moody 4B / James Moody
Providencia / Danilo Perez
      
48. Best Large Jazz Ensemble Album
Infernal Machines / Darcy James Argue's Secret Society
Autumn: In Moving Pictures Jazz - Chamber Music Vol. 2 / Billy Childs Ensemble Featuring The Ying String Quartet
Pathways / Dave Holland Octet
54 / Metropole Orkest, John Scofield & Vince Mendoza
Mingus Big Band Live At Jazz Standard / Mingus Big Band
      
49. Best Latin Jazz Album
Tango Grill / Pablo Aslan
Second Chance / Hector Martignon
Psychedelic Blues / Poncho Sanchez
Chucho's Steps / Chucho Valdés And The Afro-Cuban Messengers
¡Bien Bien! / Wayne Wallace Latin Jazz Quintet
      
50. Best Gospel Performance
He Wants It All / Forever Jones
You Hold My World / Israel Houghton
Nobody Greater / VaShawn Mitchell
He's Been Just That Good / Kirk Whalum & Lalah Hathaway
Grace / BeBe & CeCe Winans
      
51. Best Gospel Song
Beautiful Things / Lisa Gungor & Michael Gungor, songwriters (Gungor)
Better Than A Hallelujah / Sarah Hart & Chapin Hartford, songwriters (Amy Grant)
It's What I Do / Jerry Peters & Kirk Whalum, songwriters (Kirk Whalum & Lalah Hathaway)
Our God / Jonas Myrin, Matt Redman, Jesse Reeves & Chris Tomlin, songwriters (Chris Tomlin)
Return To Sender / Gordon Kennedy, songwriter (Ricky Skaggs)

52. Best Rock Or Rap Gospel Album
Church Music / David Crowder Band
For Those Who Wait / Fireflight
Beautiful Things / Gungor
Rehab / Lecrae
Hello Hurricane / Switchfoot
      
53. Best Pop/Contemporary Gospel Album
Beauty Will Rise / Steven Curtis Chapman
Love God. Love People. / Israel Houghton
Pieces Of A Real Heart / Sanctus Real
Mosaic / Ricky Skaggs
Tonight / TobyMac
      
54. Best Southern, Country, Or Bluegrass Gospel Album
Times Like These / Austins Bridge
The Reason / Diamond Rio
Expecting Good Things / Jeff & Sheri Easter
Journey On / Ty Herndon
Live At Oak Tree: Karen Peck & New River / Karen Peck & New River
      
55. Best Traditional Gospel Album
The Experience / Vanessa Bell Armstrong
A City Called Heaven / Shirley Caesar
Downtown Church / Patty Griffin
Here I Am / Marvin Sapp
All In One / Karen Clark Sheard
      
56. Best Contemporary R&B Gospel Album
Get Ready / Forever Jones
Love Unstoppable / Fred Hammond
Triumphant / VaShawn Mitchell
Aaron Sledge / Aaron Sledge
Still / BeBe & CeCe Winans
      
57. Best Latin Pop Album
Poquita Ropa / Ricardo Arjona
Alex Cuba / Alex Cuba
Boleto De Entrada / Kany Garcia
Paraiso Express / Alejandro Sanz
Otra Cosa / Julieta Venegas
      
58. Best Latin Rock, Alternative Or Urban Album
Oro / ChocQuibTown
Amor Vincit Omnia / Draco
El Existential / Grupo Fantasma
Bulevar 2000 / Nortec Collective Presents: Bostich+Fussible
1977 / Ana Tijoux
      
59. Best Tropical Latin Album
Sin Salsa No Hay Paraiso / El Gran Combo De Puerto Rico
Asondeguerra / Juan Luis Guerra 4.40
Irrepetible / Gilberto Santa Rosa
Viva La Tradición / Spanish Harlem Orchestra
100 Sones Cubanos / (Various Artists)
      
60. Best Regional Mexican Album
NO NOMINEES
      
61. Best Tejano Album
Recuerdos / Little Joe & La Familia
Sabes Bien / Juan P. Moreno
In The Pocket / Joe Posada
Homenaje A Mi Padre / Sunny Sauceda Y Todo Eso
Cookin / Tortilla Factory
      
62. Best Norteño Album
Indispensable / Angel Fresnillo
Classic / Intocable
Ni Hoy Ni Mañana / Gerardo Ortiz
Desde La Cantina Volumen 1 / Pesado
Intensamente / Principez De La Musica Norteña
      
63. Best Banda Album
Ando Bien Pedo / Banda Los Recoditos
Caricias Compradas... / Cuisillos
Con La Fuerza Del Corrido / El Chapo
Enamórate De Mí / El Güero Y Su Banda Centenario
Todo Depende De Ti / La Arrolladora Banda El Limon
      
64. Best Americana Album
The List / Rosanne Cash
Tin Can Trust / Los Lobos
Country Music / Willie Nelson
Band Of Joy / Robert Plant
You Are Not Alone / Mavis Staples
      
65. Best Bluegrass Album
Circles Around Me / Sam Bush
Mountain Soul II / Patty Loveless
Family Circle / The Del McCoury Band
Legacy / Peter Rowan Bluegrass Band
Reckless / The SteelDrivers
      
66. Best Traditional Blues Album
Giant / James Cotton
Memphis Blues / Cyndi Lauper
The Well / Charlie Musselwhite
Joined At The Hip / Pinetop Perkins & Willie 'Big Eyes' Smith
Plays Blues, Ballads & Favorites / Jimmie Vaughan
      
67. Best Contemporary Blues Album
Nothing's Impossible / Solomon Burke
Tribal / Dr. John And The Lower 911
Living Proof / Buddy Guy
Interpretations: The British Rock Songbook / Bettye LaVette
Live! In Chicago / Kenny Wayne Shepherd Band Featuring Hubert Sumlin, Willie "Big Eyes" Smith, Bryan Lee, And Buddy Flett
      
68. Best Traditional Folk Album
Genuine Negro Jig / Carolina Chocolate Drops
Onward And Upward / Luther Dickinson & The Sons Of Mudboy
Memories Of John / The John Hartford Stringband
Maria Muldaur & Her Garden Of Joy / Maria Muldaur
Ricky Skaggs Solo: Songs My Dad Loved / Ricky Skaggs
      
69. Best Contemporary Folk Album
Love Is Strange - En Vivo Con Tino / Jackson Browne & David Lindley
The Age Of Miracles / Mary Chapin Carpenter
Somedays The Song Writes You / Guy Clark
God Willin' & The Creek Don't Rise / Ray LaMontagne And The Pariah Dogs
Dream Attic / Richard Thompson
      
70. Best Hawaiian Music Album
Huana Ke Aloha / Tia Carrere
Amy Hanaiali'i And Slack Key Masters Of Hawaii / Amy Hanaiali‘i And Slack Key Masters Of Hawaii
Polani / Daniel Ho
The Legend / Ledward Kaapana
Maui On My Mind - Hawaiian Slack Key Guitar / Jeff Peterson
      
71. Best Native American Music Album
XI / Bear Creek
Temptations: Cree Round Dance Songs / Northern Cree
Woodnotes Wyld: Historic Flute Sounds From The Dr. Richard W. Payne Collection / Peter Phippen
2010 Gathering Of Nations Pow Wow: A Spirit's Dance / (Various Artists)
      
72. Best Zydeco Or Cajun Music Album
Zydeco Junkie / Chubby Carrier And The Bayou Swamp Band
En Couleurs / Feufollet
Happy Go Lucky / D.L. Menard
Back Home / The Pine Leaf Boys
Creole Moon: Live At The Blue Moon Saloon / Cedric Watson et Bijou Créole
      
73. Best Reggae Album
Before The Dawn / Buju Banton
Isaacs Meets Isaac / Gregory Isaacs & King Isaac
Revelation / Lee "Scratch" Perry
Made In Jamaica / Bob Sinclair And Sly & Robbie
One Pop Reggae + / Sly & Robbie And The Family Taxi
Legacy An Acoustic Tribute To Peter Tosh / Andrew Tosh
      
74. Best Traditional World Music Album
Pure Sounds / Gyuto Monks Of Tibet
I Speak Fula / Bassekou Kouyate & Ngoni Ba
Grace / Soweto Gospel Choir
Ali And Toumani / Ali Farka Touré & Toumani Diabaté
Tango Universal / Vayo
      
75. Best Contemporary World Music Album
Throw Down Your Heart , Africa Sessions Part 2: Unreleased Tracks / Béla Fleck
All In One / Bebel Gilberto
ÕŸÖ / Angelique Kidjo
Bom Tempo / Sergio Mendes
Om Namo Narayanaya: Soul Call / Chandrika Krishnamurthy Tandon
      
76. Best Musical Album For Children
Here Comes Science / They Might Be Giants
Jungle Gym / Justin Roberts
Sunny Days / Battersby Duo
Tomorrow's Children / Pete Seeger With The Rivertown Kids And Friends
Weird Things Are Everywhere! / Judy Pancoast
      
77. Best Spoken Word Album For Children
Anne Frank: The Diary Of A Young Girl: The Definitive Edition / Selma Blair
The Best Candy In The Whole World / Bill Harley
Healthy Food For Thought: Good Enough To Eat / (Various Artists)
Julie Andrews' Collection Of Poems, Songs, And Lullabies / Julie Andrews & Emma Walton Hamilton
Nanny McPhee Returns / Emma Thompson
      
78. Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Story Telling)
American On Purpose / Craig Ferguson
The Bedwetter / Sarah Silverman
The Daily Show With Jon Stewart Presents Earth (The Audiobook) / Jon Stewart (With Samantha Bee, Wyatt Cenac, Jason Jones, John Oliver & Sigourney Weaver)
A Funny Thing Happened On the Way To The Future... / Michael J. Fox
This Time Together: Laughter And Reflection / Carol Burnett
The Woody Allen Collection: Mere Anarchy, Side Effects, Without Feathers, Getting Even / Woody Allen
      
79. Best Comedy Album
Cho Dependent / Margaret Cho
I Told You I Was Freaky / Flight Of The Conchords
Kathy Griffin Does The Bible Belt / Kathy Griffin
Stark Raving Black / Lewis Black
Weapons Of Self Destruction / Robin Williams
      
80. Best Musical Show Album
American Idiot (Featuring Green Day) / Billie Joe Armstrong, producer (Green Day, composers; Billie Joe Armstrong, lyricist) (Original Broadway Cast With John Gallagher, Jr., Michael Esper & Others)
Fela! / Robert Sher, producer (Fela Anikulapo-Kuti, composer; Fela Anikulapo-Kuti, lyricist) (Original Broadway Cast With Sahr Ngaujah, Lillias White & Others)
A Little Night Music / Tommy Krasker, producer (Stephen Sondheim, composer; Stephen Sondheim, lyricist) (2009 Broadway Revival Cast With Catherine Zeta-Jones, Angela Lansbury & Others)
Promises, Promises / David Caddick & David Lai, producers (Burt Bacharach, composer; Hal David, lyricist) (New Broadway Cast With Sean Hayes, Kristin Chenoweth & Others)
Sondheim On Sondheim / Philip Chaffin & Tommy Krasker, producers (Stephen Sondheim, composer; Stephen Sondheim, lyricist) (Original Broadway Cast With Barbara Cook , Vanessa Williams, Tom Wopat & Others)
      
81. Best Compilation Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
Crazy Heart / (Various Artists)
Glee: The Music, Volume 1 / (Glee Cast)
Tremé / (Various Artists)
True Blood - Volume 2 / (Various Artists)
The Twilight Saga: Eclipse / (Various Artists)
      
82. Best Score Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
Alice In Wonderland / Danny Elfman, composer
Avatar / James Horner, composer
Inception / Hans Zimmer, composer
Sherlock Holmes / Hans Zimmer, composer
Toy Story 3 / Randy Newman, composer
      
83. Best Song Written For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
Down In New Orleans (From The Princess And The Frog) / Randy Newman, songwriter (Dr. John)
I See You (From Avatar) / Simon Franglen, Kuk Harrell & James Horner, songwriters (Leona Lewis)
Kiss Like Your Kiss (From True Blood) / Lucinda Williams, songwriter (Lucinda Williams & Elvis Costello)
This City (From Tremé) / Steve Earle, songwriter (Steve Earle)
The Weary Kind (From Crazy Heart) / Ryan Bingham & T Bone Burnett, songwriters (Ryan Bingham)
      
84. Best Instrumental Composition
Aurora / Patrick Williams, composer (Patrick Williams The Big Band)
Battle Circle / Gerald Clayton, composer (Clayton Brothers)
Box Of Cannoli / Tim Hagans, composer (The Norrbotten Big Band)
Fourth Stream...La Banda / Bill Cunliffe, composer (Temple University Symphony Orchestra)
The Path Among The Trees / Billy Childs, composer (Billy Childs Ensemble)
      
85. Best Instrumental Arrangement
Carlos / Vince Mendoza, arranger (John Scofield, Vince Mendoza & Metropole Orkest)
Fanfare For A New Day / Patrick Williams, arranger (Patrick Williams The Big Band)
Itsbynne Reel / Gil Goldstein, arranger (Dave Eggar)
Monet / Ted Nash, arranger (Jazz At Lincoln Center Orchestra)
Skip To My Lou / Frank Macchia, arranger (Frank Macchia)
      
86. Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
Baba Yetu / Christopher Tin, arranger (Christopher Tin, Soweto Gospel Choir & Royal Philharmonic Orchestra)
Baby / Roger Treece, arranger (Bobby McFerrin)
Based On A Thousand True Stories / Vince Mendoza, arranger (Silje Nergaard & Metropole Orchestra Strings)
Don't Explain / Geoffrey Keezer, arranger (Denise Donatelli)
Imagine / Herbie Hancock & Larry Klein, arrangers (Herbie Hancock, Pink, Seal, Jeff Beck, India.Arie, Konono No 1 & Oumou Sangare)
      
87. Best Recording Package
Brothers / Michael Carney, art director (The Black Keys)
Eggs / Malene Mathiasson, Malthe Fischer, Kristoffer Rom, Nis Svoldgård & Aske Zidore, art directors (Oh No Ono)
Hadestown / Brian Grunert, art director (Anaïs Mitchell)
What Will We Be / Devendra Banhart & Jon Beasley, art directors (Devendra Banhart)
Yonkers NY / Andrew Taray, art director (Chip Taylor)
      
88. Best Boxed Or Special Limited Edition Package
Light: On The South Side / Tom Lunt, Rob Sevier & Ken Shipley, art directors (Various Artists)
Minotaur (Deluxe Edition) / Jeff Anderson & Vaughan Oliver, art directors (The Pixies)
A Sideman's Journey (Limited Collector's Super Deluxe Box Set) / Daniel Reiss & Klaus Voormann, art directors (Voormann & Friends)
Story Island / Qing-Yang Xiao, art director (Various Artists)
Under Great White Northern Lights (Limited Edition Box Set) / Rob Jones & Jack White III, art directors (The White Stripes)
      
89. Best Album Notes
Alan Lomax In Haiti: Recordings For The Library Of Congress, 1936-1937 / Gage Averill, album notes writer (Various Artists)
Keep An Eye On The Sky / Robert Gordon, album notes writer (Big Star)
Side Steps / Ashley Kahn, album notes writer (John Coltrane)
There Breathes A Hope: The Legacy Of John Work II And His Fisk Jubilee Quartet, 1909-1916 / Doug Seroff, album notes writer (Fisk University Jubilee Quartet)
True Love Cast Out All Evil / Will Sheff, album notes writer (Roky Erickson With Okkervil River)
      
90. Best Historical Album
Alan Lomax In Haiti: Recordings For The Library Of Congress, 1936-1937 / Jeffrey A. Greenberg, David Katznelson & Anna Lomax Wood, compilation producers; Steve Rosenthal & Warren Russell-Smith, mastering engineers (Various Artists)
The Beatles (The Original Studio Recordings) / Jeff Jones, compilation producer; Paul Hicks, Sean Magee, Guy Massey, Sam Okell & Steve Rooke, mastering engineers (The Beatles)
The Complete Mother's Best Recordings...Plus! / Colin Escott, Mike Jason & Jett Williams, compilation producers; Joseph M. Palmaccio, mastering engineer (Hank Williams)
Not Fade Away: The Complete Studio Recordings And More / Andy McKaie, compilation producer; Erick Labson, mastering engineer (Buddy Holly)
Where The Action Is! Los Angeles Nuggets 1965-1968 / Alec Palao, Cheryl Pawelski & Andrew Sandoval, compilation producers; Dan Hersch & Andrew Sandoval, mastering engineers (Various Artists)
      
91. Best Engineered Album, Non-Classical
Battle Studies / Michael H. Brauer, Joe Ferla, Chad Franscoviak & Manny Marroquin, engineers (John Mayer)
Dirty Side Down / John Keane, engineer (Widespread Panic)
Emotion & Commotion / Steve Lipson, engineer (Jeff Beck)
God Willin' & The Creek Don't Rise / Ryan Freeland, engineer (Ray LaMontagne And The Pariah Dogs)
Pink Elephant / Seth Presant & Leon F. Sylvers III, engineers (N'dambi)
      
92. Producer Of The Year, Non-Classical
Rob Cavallo
Brand New Eyes (Paramore) (A)
Hang Cool Teddy Bear (Meat Loaf) (A)
Happy Hour (Uncle Kracker) (A)
Music Again (Adam Lambert) (T)
Soaked (Adam Lambert) (T)
Sure Fire Winners (Adam Lambert) (T)
Time For Miracles (Adam Lambert) (T)
When It's Time (Green Day) (T)
Danger Mouse
Broken Bells (Broken Bells) (A)
Dark Night Of The Soul (Danger Mouse And Sparklehorse) (A)
Tighten Up (The Black Keys) (T)
Dr. Luke
California Gurls (Katy Perry Featuring Snoop Dogg) (T)
For Your Entertainment (Adam Lambert) (T)
Hungover (Kesha) (T)
Kiss N Tell (Kesha) (T)
Magic (B.o.B. Featuring Rivers Cuomo) (T)
Take It Off (Kesha) (T)
Teenage Dream (Katy Perry) (T)
Your Love Is My Drug (Kesha) (T)
RedOne
Alejandro (Lady Gaga) (S)
Bad Romance (Lady Gaga) (S)
The Fame Monster (Lady Gaga) (A)
I Like It (Enrique Iglesias Featuring Pitbull) (S)
More (Usher) (T)
We Are The World 25 For Haiti (Artists For Haiti) (S)
Whole Lotta Love (Mary J. Blige) (S)
The Smeezingtons (Bruno Mars, Philip Lawrence, Ari Levine
Billionaire (Travie McCoy Featuring Bruno Mars) (T)
Bow Chicka Wow Wow (Mike Posner) (T)
F*** You (Cee Lo Green) (S)
Island Queen (Sean Kingston) (T)
Just The Way You Are (Bruno Mars) (S)
Nothin' On You (B.o.B Featuring Bruno Mars) (T)
      
93. Best Remixed Recording, Non-Classical
Fantasy (Morgan Page Remix) / Morgan Page, remixer (Nadia Ali)
Funk Nasty (Wolfgang Gartner Remix Edit) / Wolfgang Gartner, remixer (Andy Caldwell Featuring Gram'ma Funk)
Orpheus (Quiet Carnival) (Funk Generation Mix) / Mike Rizzo, remixer (Sergio Mendes)
Revolver (David Guetta's One Love Club Remix) / David Guetta, remixer (Madonna)
Sweet Disposition (Axwell & Dirty South Remix) / Axel Hedfors & Dragan Roganovic, remixers (The Temper Trap)

94. Best Surround Sound Album
Britten's Orchestra / Keith O. Johnson, surround mix engineer; Keith O. Johnson, surround mastering engineer; David Frost, surround producer (Michael Stern & Kansas City Symphony)
The Incident / Steven Wilson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Steven Wilson, surround producer (Porcupine Tree)
Parallax Eden / David Miles Huber, surround mix engineer; David Miles Huber, surround mastering engineer; David Miles Huber, surround producer (David Miles Huber)
Songs And Stories (Monster Music Version) / Don Murray, surround mix engineer; Sangwook Nam & Doug Sax, surround mastering engineers; John Burk, Noel Lee & Marcus Miller, surround producers (George Benson)
Trondheimsolistene - In Folk Style / Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (TrondheimSolistene)
      
95. Best Engineered Album, Classical
Daugherty: Metropolis Symphony; Deus Ex Machina / Mark Donahue, John Hill & Dirk Sobotka, engineers (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony Orchestra)
Have You Ever Been...? / Robert Friedrich, engineer (Turtle Island Quartet, Stefon Harris & Mike Marshall)
Mackey, Steven: Dreamhouse / David Frost, Tom Lazarus, Steven Mackey & Dirk Sobotka, engineers (Gil Rose, Rinde Eckert, Catch Electric Guitar Quartet, Synergy Vocals & Boston Modern Orchestra Project)
Porter, Quincy: Complete Viola Works / Leslie Ann Jones, Kory Kruckenberg & David Sabee, engineers (Eliesha Nelson & John McLaughlin Williams)
Vocabularies / Steve Miller, Allen Sides & Roger Treece, engineers (Bobby McFerrin)
      
96. Producer Of The Year, Classical
Blanton Alspaugh
Corigliano: Violin Concerto 'The Red Violin' (Michael Ludwig, JoAnn Falletta & Buffalo Philharmonic Orchestra)
Daugherty: Metropolis Symphony; Deus Ex Machina (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Rachmaninov: Symphony No. 2 (Leonard Slatkin & Detroit Symphony Orchestra)
Tower Of The Eight Winds - Music For Violin & Piano By Judith Shatin (Borup-Ernst Duo)
Tyberg: Symphony No. 3; Piano Trio (JoAnn Falletta & Buffalo Philharmonic Orchestra)
Wind Serenades (Gregory Wolynec & Gateway Chamber Ensemble)
David Frost
Britten's Orchestra (Michael Stern & Kansas City Symphony)
Chambers, Evan: The Old Burying Ground (Kenneth Kiesler & The University Of Michigan Symphony Orchestra)
Dorman, Avner: Concertos For Mandolin, Piccolo, Piano And Concerto Grosso (Andrew Cyr, Eliran Avni, Mindy Kaufman, Avi Avital & Metropolis Ensemble)
The 5 Browns In Hollywood (5 Browns)
Mackey, Steven: Dreamhouse (Gil Rose, Rinde Eckert, Catch Electric Guitar Quartet, Synergy Vocals & Boston Modern Orchestra Project)
Meeting Of The Spirits (Matt Haimovitz)
Two Roads To Exile (ARC Ensemble)
Tim Handley
Adams: Nixon In China (Marin Alsop, Tracy Dahl, Marc Heller, Thomas Hammons, Maria Kanyova, Robert Orth, Chen-Ye Yan, Opera Colorado Chorus & Colorado Symphony Orchestra)
Debussy: Le Martyre De Saint Sébastien (Jun Märkl & Orchestre National De Lyon)
Dohnányi: Variations On A Nursery Song (JoAnn Falletta, Eldar Nebolsin & Buffalo Philharmonic Orchestra)
Harris: Symphonies Nos. 5 & 6 (Marin Alsop & Bournemouth Symphony Orchestra)
Hubay: Violin Concertos Nos. 1 And 2 (Chloë Hanslip, Andrew Mogrelia & Bournemouth Symphony Orchestra)
Messiaen: Poèmes Pour Mi (Anne Schwanewilms, Jun Märkl & Orchestre National De Lyon)
Piazzolla: Sinfonía Buenos Aires (Daniel Binelli, Tianwa Yang, Giancarlo Guerro & Nashville Symphony Orchestra)
Ries: Works For Flute And Piano (Uwe Grodd & Matteo Napoli)
Roussel: Symphony No. 1 (Stéphane Denève & Royal Scottish National Orchestra)
Shchedrin: Concertos For Orchestra Nos. 4 & 5 (Kirill Karabits & Bournemouth Symphony Orchestra)
Stamitz: Flute Concertos (Robert Aitken, Donatas Katkus & St. Christopher Chamber Orchestra)
Strauss, R: Josephs-Legende; Rosenkavalier; Die Frau Ohne Schatten (Orchestral Suites) (JoAnn Falletta & Buffalo Philharmonic Orchestra)
Marina A. Ledin, Victor Ledin
Brubeck: Songs Of Praise (Lynne Morrow, Richard Grant, Quartet San Francisco & The Pacific Mozart Ensemble)
Cascade Of Roses (Janice Weber)
Gnattali: Solo & Chamber Works For Guitar (Marc Regnier)
If I Were A Bird (Michael Lewin)
Kletzki: Piano Concerto (Joseph Banowetz, Thomas Sanderling & Russian Philharmonic Orchestra)
Porter, Quincy: Complete Viola Works (Eliesha Nelson & John McLaughlin Williams)
Rubinstein: Piano Music (1852-1894) (Joseph Banowetz)
Rubinstein: Piano Music (1871-1890) (Joseph Banowetz)
20th Century Harp Sonatas (Sarah Schuster Ericsson)
James Mallinson
Mahler: Symphony No. 2 (Bernard Haitink, Duain Wolfe, Miah Persson, Christianne Stotijn, Chicago Symphony Chorus & Chicago Symphony Orchestra)
Prokofiev: Romeo And Juliet (Valery Gergiev & London Symphony Orchestra)
Shchedrin: The Enchanted Wanderer (Valery Gergiev, Evgeny Akimov, Sergei Aleksashkin, Kristina Kapustinskaya, Mariinsky Chorus & Mariinsky Orchestra)
Strauss, R: Ein Heldenleben; Webern: Im Sommerwind (Bernard Haitink & Chicago Symphony Orchestra)
Strauss, R: Eine Alpensinfonie (Bernard Haitink & London Symphony Orchestra)
Tchaikovsky: Rococo Variations; Prokofiev: Sinfonia Concertante (Gautier Capuçon, Valery Gergiev & Orchestra Of The Mariinsky Theatre)
Wagner: Parsifal (Valery Gergiev, Gary Lehman, Violeta Urmana, René Pape, Evgeny Nikitin, Alexei Tanovitski, Nikolai Putilin, Mariinsky Chorus & Mariinsky Orchestra)
      
97. Best Classical Album
Bruckner: Symphonies Nos. 3 & 4 / Mariss Jansons, conductor; Everett Porter, producer; Everett Porter, mastering engineer (Royal Concertgebouw Orchestra)
Daugherty: Metropolis Symphony; Deus Ex Machina / Giancarlo Guerrero, conductor; Blanton Alspaugh, producer; Mark Donahue, John
Hill & Dirk Sobotka, engineers/mixers (Terrence Wilson; Nashville Symphony Orchestra)
Mackey, Steven: Dreamhouse / Gil Rose, conductor; Rinde Eckert; Catch Electric Guitar Quartet; David Frost, producer; David Frost, Tom Lazarus, Steven Mackey & Dirk Sobotka, engineers/mixers; Silas Brown, mastering engineer (Boston Modern Orchestra Project; Synergy Vocals)
Sacrificium / Giovanni Antonini, conductor; Cecilia Bartoli; Arend Prohmann, producer; Philip Siney, engineer/mixer (Il Giardino Armonico)
Verdi: Requiem / Riccardo Muti, conductor; Duain Wolfe, chorus master; Christopher Alder, producer; David Frost, Tom Lazarus & Christopher Willis, engineers/mixers (Ildar Abdrazakov, Olga Borodina, Barbara Frittoli & Mario Zeffiri; Chicago Symphony Orchestra; Chicago Symphony Chorus)
      
98. Best Orchestral Performance
Bruckner: Symphonies Nos. 3 & 4 / Mariss Jansons, conductor (Royal Concertgebouw Orchestra)
Daugherty: Metropolis Symphony; Deus Ex Machina / Giancarlo Guerrero, conductor (Terrence Wilson; Nashville Symphony)
Mackey, Steven: Dreamhouse / Gil Rose, conductor; Rinde Eckert (Catch Electric Guitar Quartet; Boston Modern Orchestra Project; Synergy Vocals)
Salieri: Overtures & Stage Music / Thomas Fey, conductor (Mannheimer Mozartorchester)
Stravinsky: Pulcinella; Symphony In Three Movements; Four Études / Pierre Boulez, conductor (Roxana Constantinescu, Kyle Ketelsen & Nicholas Phan; Chicago Symphony Orchestra)
      
99. Best Opera Recording
Berg: Lulu / Antonio Pappano, conductor; Agneta Eichenholz, Jennifer Larmore, Klaus Florian Vogt & Michael Volle; David Groves, producer (Orchestra Of The Royal Opera House)
Hasse: Marc' Antonio E Cleopatra / Matthew Dirst, conductor; Jamie Barton & Ava Pine; Keith Weber, producer (Ars Lyrica Houston)
Saariaho: L'Amour De Loin / Kent Nagano, conductor; Daniel Belcher, Ekaterina Lekhina & Marie-Ange Todorovitch; Martin Sauer, producer (Deutsches Symphonie-Orchester Berlin; Rundfunkchor Berlin)
Shchedrin: The Enchanted Wanderer / Valery Gergiev, conductor; Evgeny Akimov, Sergei Aleksashkin & Kristina Kapustinskaya; James  allinson, producer (Orchestra Of The Mariinsky Theatre; Chorus Of The Mariinsky Theatre)
Sullivan: Ivanhoe / David Lloyd-Jones, conductor; Neal Davies, Geraldine McGreevy, James Rutherford, Toby Spence & Janice Watson; Brian Pidgeon, producer (BBC National Orchestra Of Wales; Adrian Partington Singers)
      
100. Best Choral Performance
Bach: Cantatas / Nikolaus Harnoncourt, conductor; Erwin Ortner, chorus master (Bernarda Fink, Gerald Finley, Christian Gerhaher, Werner Güra, Julia Kleiter, Christine Schäfer, Anton Scharinger & Kurt Streit; Concentus Musicau Wien; Arnold Schoenberg Chor)
Baltic Runes / Paul Hillier, conductor (Estonian Philharmonic Chamber Choir)
Haydn: The Creation / René Jacobs, conductor; Hans-Christoph Rademann, choir director (Julia Kleiter, Maximilian Schmitt & Johannes Weisser; Freiburger Barockorchester; RIAS Kammerchor)
Martin: Golgotha / Daniel Reuss, conductor (Judith Gauthier, Marianne Beate Kielland, Adrian Thompson, Mattijs Van De Woerd & Konstantin Wolff; Estonian National Symphony Orchestra; Cappella Amsterdam & Estonian Philharmonic Chamber Choir)
Verdi: Requiem / Riccardo Muti, conductor; Duain Wolfe, chorus master (Ildar Abdrazakov, Olga Borodina, Barbara Frittoli & Mario Zeffiri; Chicago Symphony Orchestra; Chicago Symphony Chorus)

101. Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra)
Daugherty: Deus Ex Machina / Giancarlo Guerrero, conductor; Terrence Wilson (Nashville Symphony)
Dorman, Avner: Mandolin Concerto / Andrew Cyr, conductor; Avi Avital (Metropolis Ensemble)
Kletzki: Piano Concerto In D Minor, Op. 22 / Thomas Sanderling, conductor; Joseph Banowetz (Russian Philharmonic Orchestra)
Mozart: Piano Concertos Nos. 23 & 24 / Mitsuko Uchida (The Cleveland Orchestra)
Porter, Quincy: Concerto For Viola & Orchestra / John McLaughlin Williams, conductor; Eliesha Nelson (Northwest Sinfonia)
      
102. Best Instrumental Soloist Performance (without Orchestra)
Chopin: The Nocturnes / Nelson Freire
Hamelin: Études / Marc-André Hamelin
Messiaen: Livre Du Saint-Sacrement / Paul Jacobs
Paganini: 24 Caprices / Julia Fischer
20th Century Harp Sonatas / Sarah Schuster Ericsson
      
103. Best Chamber Music Performance
Beethoven: Complete Sonatas For Violin & Piano / Isabelle Faust & Alexander Melnikov
Gnattali: Solo & Chamber Works For Guitar / Marc Regnier (Tacy Edwards, Natalia Khoma & Marco Sartor)
Ligeti: String Quartets Nos. 1 & 2 / Parker Quartet
Porter, Quincy: Complete Viola Works / Eliesha Nelson & John McLaughlin Williams (Douglas Rioth; Northwest Sinfonia)
Schoenberg: String Quartets Nos. 3 & 4 / Fred Sherry String Quartet (Christopher Oldfather & Rolf Schulte)
      
104. Best Small Ensemble Performance
Ceremony And Devotion - Music For The Tudors / Harry Christophers, conductor; The Sixteen
Dinastia Borja / Jordi Savall, conductor; Hespèrion XXI & La Capella Reial De Catalunya (Pascal Bertin, Daniele Carnovich, Lior Elmalich, Montserrat Figueras, Driss El Maloumi, Marc Mauillon, Lluís Vilamajó & Furio Zanasi; Pascal Bertin, Daniele Carnovich, Josep Piera & Francisco Rojas)
Trondheimsolistene - In Folk Style / Øyvind Gimse & Geir Inge Lotsberg, conductors (Emilia Amper & Gjermund Larsen;
TrondheimSolistene) / [2L (Lindberg Lyd)]
Victoria: Lamentations Of Jeremiah / Peter Phillips, conductor; The Tallis Scholars
Whitacre, Eric: Choral Music / Noel Edison, conductor; Elora Festival Singers (Carol Bauman & Leslie De'Ath)
      
105. Best Classical Vocal Performance
Ombre De Mon Amant - French Baroque Arias / Anne Sofie Von Otter (William Christie; Les Arts Florissants)
Sacrificium / Cecilia Bartoli (Giovanni Antonini; Il Giardino Armonico)
Turina: Canto A Sevilla / Lucia Duchonová (Celso Antunes; NDR Radiophilharmonie)
Vivaldi: Opera Arias - Pyrotechnics / Vivica Genaux (Fabio Biondi; Europa Galante)
Wagner: Wesendonck-Lieder / Measha Brueggergosman (Franz Welser-Möst; The Cleveland Orchestra)
      
106. Best Classical Contemporary Composition
Daugherty, Michael: Deus Ex Machina / Michael Daugherty (Giancarlo Guerrero)
Henze, Hans Werner: Appassionatamente Plus / Hans Werner Henze (Stefan Soltesz)
Lindberg, Magnus: Graffiti / Magnus Lindberg (Sakari Oramo)
Pärt, Arvo: Symphony No. 4 / Arvo Pärt (Esa-Pekka Salonen)
Shchedrin, Rodion Konstantinovich: The Enchanted Wanderer / Rodion Konstantinovich Shchedrin (Valery Gergiev)
      
107. Best Classical Crossover Album
Meeting Of The Spirits / Matt Haimovitz (Amaryllis Jarczyk, Jan Jarczyk, John McLaughlin, Dominic Painchaud, Leanna Rutt & Matt Wilson)
Off The Map / The Silk Road Ensemble
Roots - My Life, My Song / Jessye Norman (Ira Coleman, Steve Johns, Mike Lovatt, Mark Markham & Martin Williams)
Tin, Christopher: Calling All Dawns / Lucas Richman, conductor (Sussan Deyhim, Lia, Kaori Omura, Dulce Pontes, Jia Ruhan, Aoi Tada & Frederica von Stade; Anonymous 4 & Soweto Gospel Choir; Royal Philharmonic Orchestra)
Vocabularies / Bobby McFerrin
      
108. Best Short Form Music Video
Ain't No Grave / The Johnny Cash Project (Johnny Cash) / Chris Milk, video director; Jennifer Heath, Aaron Koblin & Rick Rubin, video producers
Love The Way You Lie (Explicit Version) / Eminem & Rihanna / Joseph Kahn, video director; Maryann Tanedo, video producer
Stylo / Gorillaz, Mos Def & Bobby Womack / Pete Candeland & Jamie Hewlett, video directors; Cara Speller, video producer
F*** You / Cee Lo Green / Matt Stawski, video director; Paul Bock, video producer
Bad Romance / Lady Gaga / Francis Lawrence, video director; Heather Heller, video producer
      
109. Best Long Form Music Video
No Distance Left To Run / Blur / Will Lovelace, Dylan Southern & Giorgio Testi, video directors; Thomas Benski, Laura Collins & Lucas Ochoa, video producers
When You're Strange / (The Doors) / Tom Dicillo, video director; John Beug, Jeff Jampol, Peter Jankowski & Dick Wolf, video producers
The Greatest Ears In Town: The Arif Mardin Story / (Arif Mardin) / Doug Biro & Joe Mardin, video directors; Doug Biro & Joe Mardin, video producers
Rush: Beyond The Lighted Stage / Rush / Sam Dunn & Scot McFadyen, video directors; Sam Dunn & Scot McFadyen, video producers
Under Great White Northern Lights / The White Stripes / Emmett Malloy, video director; Ian Montone & Mike Sarkissian, video producers

※ 葛萊美獎得獎名單將於2011年2月13日揭曉。

  

Hali Hsu 發表在 痞客邦 PIXNET 留言(0) 人氣()